PROGRAM RAMOWY V MIĘDZYNARODOWEGO KONGRESU PTUG

Temat przewodni:
22.06.2022 (środa)
WARSZTATY OPERACYJNE

Zapraszamy na przedkongresowe warsztaty operacyjne które odbędą się w dniu 22.06.2022 - transmisja live zabiegów operacyjnych ze szpitala Vratislavia Medica, Szpital im. Św. Jana Pawła II

◌ Joerg Neymeyer (Niemcy) – Waginalna naprawa więzadeł krzyżowo macicznych

◌ Andrzej Kuszka (Niemcy) - operacja z użyciem siatki mesh

◌ Grzegorz Gurynowicz (Polska) - Naprawa dna miednicy za pomocą systemu CYRENE lub OPUR [Abiss]

◌ Paweł Szymanowski (Polska) - Naprawa boczna, histerosakropeksja [GinMedical]

◌ Maciej Wilczak (Polska) - Zawieszenie boczne

◌ Gil Levi (Izrael) -  Założenie siatki przedniej z rusztowaniem

◌ Michael Halaška (Czechy) -  Naprawa dna miednicy native tissue repair w znieczuleniu miejscowym

23.06.2022 (czwartek)
REJESTRACJA
WARSZTATY

W1 Szycie laparoskopowe
Prowadzenie: Wioletta K. Szepieniec (Polska)

(sala Jaguar A, I piętro)

 

W3 Botox
Prowadzenie: Andrzej Kuszka (Niemcy)

(sala Jaguar B, I piętro)

 

W4 Badanie uroginekologiczne i PFS
Prowadzenie: Ewa Barcz (Polska)

(sala Cadillac A, parter)

 

W5 Efektywna komunikacja z pacjentką
Prowadzenie: Agnieszka Szuścik (Polska)

(sala Chevrolet, parter)

 

W6 Warsztaty Cystoskopowe
Prowadzenie: Wojciech Krajewski (Polska)

(sala Cadillac B, parter)

SESJA I Wspólna dla lekarzy i fizjoterapeutów

Przewodniczący sesji: Paweł Szymanowski (Polska)
Moderatorzy: Patrycja Skrzypek (Polska), Wojciech Krajewski (Polska), Grzegorz Gurynowicz (Polska)

The place of pelvic floor rehabilitation in multidisciplinary approach of pelvic floor dys-function (20’)
Abdallahi N'Dongo (Francja)

The role of a gynecologist and urologist in urogynecology (20’)
Joerg Neymeyer (Niemcy)

Rewolucja w zakresie standaryzacji badania krocza i wynikającego z niego postępowania terapeutycznego (20’) 
George Billard (Francja)

Pelvic floor reconstructive surgery under local anesthesia (15’)
Michael Halaška (Czechy)

Rola prerehabilitacji w uroginekologii (20’)
Martyna Romanowska-Naimska (Polska)

Uroginekologiczne patient experience (20’)
Agnieszka Szuścik (Polska)

Ryzyka prawne w pracy uroginekologa – z jakich powodów pacjentki składają pozwy (20’)
Jolanta Budzowska (Polska)

Dyskusja (20’)

WYKŁAD SPONSOROWANY

Fizykoterapia w uroginekologii? TECAR w terapii dna miednicy
Anna Lewczuk 

PRZERWA OBIADOWA
SESJA II Sesja chirurgiczna

Moderatorzy:  Joerg Neymeyer (Niemcy), Ewa Barcz (Polska)

Planowe operacje rekonstrukcyjne zwieraczy odbytu po urazach okołoporodowych (15’)
Małgorzata Kołodziejczak (Polska)

Jednoczasowe operacje wypadania odbytnicy i narządu rodnego (15’)
Przemysław Ciesielski (Polska)

Minimalnie inwazyjne leczenie WNM – materiały wypełniające (15’)
Hanna Szweda (Polska)

Laparoskopowo czy waginalnie - wybór optymalnej techniki operacyjnej (15’)
Andrzej Kuszka (Niemcy)

Przetoki w obrębie miednicy - dlaczego powstają i jak je leczyć (15’)
Tomasz Banasiewicz (Polska)

PRZERWA KAWOWA
SESJA III Varia

Moderatorzy: Grzegorz H. Bręborowicz (Polska), Michael Halaška (Czechy)

Czy możemy skutecznie leczyć dolegliwości związane z zespołem moczowo-płciowym i jak poprawić jakość życia seksualnego kobiet (15’)
Maciej Wilczak (Polska)

Zastosowanie laseroterapii w GSM (15’)
Stefano Salvatore (Włochy)

Leczenie WNM przy pomocy lasera- czy to ma sens? (15’)
Andrzej Kuszka (Niemcy)

Implantacja siatki SRS (15’)
Gil Levi (Izrael)

Powikłania po implantacji taśm podcewkowych- jaka jest ich geneza (15’)
Ewa Barcz (Polska)

Rola hormonalnej terapii zastępczej w uroginekologii (15’)
Bruno Mozzanega (Włochy)

Nowoczesne metod obrazowania w diagnostyce dna miednicy (15’)
Kamil Svabik (Czechy)

PRZERWA KAWOWA
SESJA IV OAB

Moderatorzy: Gil Levi (Izrael), Tomasz Banasiewicz (Polska)

Leczenie chirurgiczne parć naglących (15’)
Andrzej Wiśniewski (Polska)

Laparoskopowe zawieszenie boczne (15’)
Maciej Wilczak (Polska)

Ciąża u pacjentki po chirurgicznej korekcji neurogennych zaburzeń mikcji (15’)
Elżbieta Narojczyk Świeściak (Polska)

Walidacja kwestionariusza badawczego-na przykładzie PISQ-IR (15’)
Magdalena Grzybowska (Polska)

Czy istnieją uroginekologiczne wskazania do histerektomii? (15’)
Wojciech Cnota (Polska)

24.06.2022 (piątek)
SESJA V Varia

Moderatorzy: Andrzej Kuszka (Niemcy), Tomasz Łoziński (Polska)

Techniki laparoskopowe w ginekologii operacyjnej (15’)
Marcin Jóźwik (Polska)

Zastosowanie fluorescencji w ginekologii onkologicznej (15’)
Marcin Jóźwik (Polska)

Vaginal hysterectomy in sole local anesthesia (15’)
Michael Halaška (Czechy)

Zastosowanie pessarów w uroginekologii i położnictwie (15’)
Artur Mazur (Polska)

Materiał alloplastyczny w chirurgii miednicy - przeszłość czy przyszłość (15’)
Grzegorz Gurynowicz (Polska)

Miednica - mała przestrzeń a tyle możliwych powikłań…. (15’)
Tomasz Banasiewicz (Polska)

PRZERWA KAWOWA
SESJA VI Transpłciowość

Moderatorzy: Paweł Szymanowski (Polska), Wojciech Cnota (Polska)

Leczenie operacyjne w tranzycji male to female (15’)
Wioletta K. Szepieniec (Polska)

Seksualność osób transpłciowych (15’)
Zbigniew Liber (Polska)

Techniki wytworzenia neowaginy (15’)
Marta Bizic (Słowenia)

PRZERWA KAWOWA
SESJA VII Naprawa defektu szczytowego

Moderatorzy: Maciej Wilczak (Polska), Stefano Salvatore (Włochy)

Laparoskopowa naprawa defektu szczytowego (15’)
Jan Deprest (Belgia)

Anterior sacrospinous fixation (15’)
Renaud De Tayrac (Francja)

Przednia fiksacja brzuszna - technika, wyniki pooperacyjne (15’)
Jakub Śliwa (Polska)

Pektopeksja – technika operacyjna i wyniki leczenia (15’)
Dariusz Wydra (Polska)

PRZERWA OBIADOWA
SESJA VIII Diagnostyka

Moderatorzy: Wioletta K. Szepieniec (Polska), Jan Deprest (Belgia)

Metody naprawy cystocele (15’)
Paweł Szymanowski (Polska)

Zastój żylny w miednicy mniejszej (15’)
Cezary Szary (Polska)

Mięśniaki a dolegliwości uroginekologiczne (15’)
Tomasz Łoziński (Polska)

Profilometria 3D (15’)
Hanna Szweda (Polska)

PRZERWA KAWOWA
SESJA IX Co urolog powinien powiedzieć ginekologowi

Moderatorzy: Hanna Szweda (Polska), Kamil Svabik (Czechy)

Jatrogenne uszkodzenia układu moczowego (15’)
Bartosz Małkiewicz (Polska)

Niepowikłane UTI (15’)
Dorota Kamińska (Polska)

Krwiomocz i krwinkomocz- kiedy pogłębić diagnostykę (15’)
Joanna Chorbińska (Polska)

Uropatia kamicza (15’)
Wojciech Krajewski (Polska)

ZAKOŃCZENIE KONGRESU